ارز دیجیتالی ایرانی

واکنش بانک مرکزی و وزارت ارتباطات به ارز دیجیتالی بیت کوین

پس از صحبت ها و حاشیه های زیادی که ارز بیت کوین در دنیا به وجود اورده ، دولت های مختلفی در دنیا در حال بررسی آن و اعلام موضع در برابر آن هستند. اکثر دولت ها ، بیت کوین را بصورت رسمی به نام « ارز » نمیشناسند اما آن را ممنوع و غیرقانونی هم اعلام نمیکنند. ایران هم در این میان ، به لیست دولت هایی پیوست که به این ارز واکنش نشان داده است.

ابتدا ، بانک مرکزی در بیانیه ای اعلام کرد : « با توجه به نوسانات شدید ارزش ارزهای رمزپایه و فعالیت‌های سوداگرانه از طریق بازاریابی شبکه‌ای و فعالیت‌های هرمی در قبال آن‌ها که باعث عدم اطمینان و بروز ریسک بالا برای این ارزها شده ، این نهاد تا کنون بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزپایه و اینترنتی را به ‌عنوان ارز رسمی معرفی نکرده و هیچ‌گونه فعالیت و مشارکتی در خرید و فروش این ارزها ندارد. اما ساز و کارهای کنترل و رصد عرضه ارزهای رمزینه با همکاری بانک‌ مرکزی و سایر نهادهای ذیربط، در حال انجام است و سیاست‌های بانک‌ مرکزی در این خصوص پس از بررسی کامل موضوع، ابلاغ خواهد شد. »

ابلاغ این سیاست ها اما به سرعت و پس از چند ساعت توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گرفت. آذری جهرمی ابتدا موضع خود نسبت به ارزهای دیجیتالی را اعلام کرد : دنیا در حال تحول است و یکی از این تحولات، « ارز دیجیتالی » است. رویکرد انفعالی در خصوص فناوری و انتظار دستگاه‌ها از یکدیگر طبیعتاً باعث عقب‌ماندگی و در نهایت انفعال حاکمیت خواهد شد.

سپس در توییتی اعلام کرد جلسه ای با هیئت مدیره «پست بانک» در این خصوص داشته و مقرر شده تا این بانک ، اقدامات لازم برای پیاده سازی آزمایشی اولین ارز دیجیتالی کشور را به عمل آورد. پس از انجامِ این آزمایشات اولیه ، مدل آزمایشی برای بررسی و تأیید ، به نظام بانکی کشور (بانک مرکزی) ارائه خواهد شد.

او همچنین در ادامه ، از همه کسانی که در این حوزه متخصص هستند خواست تا در فراخوانِ پست بانک شرکت کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.